Spauda: trumpa istorija - Fingerprint spaustuvė Kaune
Fingeprint spaustuvė: istorijos

Spauda: trumpa spaustuvių ir spaudos gaminių istorija

Norite greitai atsispausdinti plakatą, skrajutę, o gal tentą? Šiandien rasti spaustuvę gana paprasta, tačiau taip tikrai nebuvo visuomet. Prieš kelis šimtmečius spauda buvo išskirtinai privilegijuotųjų luomo atributas, o situacija pradėjo kisti tik paplitus masinio spausdinimo technologijoms.

Sudominome? Tuomet kviečiame skaityti toliau ir susipažinti su trumpa spaustuvių ir spaudos gaminių istorija!

Išradimas, pakeitęs istoriją

Iki pat XV amžiaus pradžios knygos buvo perrašinėjamos vienuolių, todėl prieigą prie spaudos gaminių turėjo tik valdovai, didikai ir bažnyčios atstovai. Tačiau situacija greitai patiko, vokiečiui Johanui Gutenbergui išradus spaudos presą. Šis išradimas žymėjo masinio spausdinimo Europoje pradžią ir padarė didžiulį perversmą visoje leidybos istorijoje. Per kelis dešimtmečius spaudos presas paplito po visą Europą. Skaičiuojama, jog iki XVI amžiaus pradžios čia veikė daugiau nei šimtas spaustuvių.

Į Lietuvos Didžiąją kunigaikštystę spaudos presą pirmasis atsigabeno Pranciškus Skorina. Jo dėka, 1522 metais Vilniuje įkurta pirmoji spaustuvė visoje Rytų Europoje. Istoriniuose šaltiniuose pažymima, kad P. Skorinos leidžiamos knygos nė kiek nenusileido to meto geriausiems Vakarų Europos spaudos gaminiams.

XVIII amžiaus atradimas – plokščioji spauda

Bėgant metams išradėjai ir spaustuvininkai stengėsi patobulinti Gutenbergo išradimą ir spaudos gamybą paversti dar paprastesne ir spartesne. Svarbus žingsnis modernios spaudos link buvo žengtas 1796 metais, kai vokietis Aloysas Senefelderis išrado plokščiosios spaudos metodą – litografiją. Naudojant šį metodą pradėtos spausdinti iliustracijos, žemėlapiai, plakatai, karikatūros, meno kūrinių reprodukcijos.

Tiesa, XX amžiaus pradžioje litografiją spaustuvėse pakeitė kitas plokščiosios spaudos metodas – ofsetinė spauda. Ši technologija suteikė galimybę greitai atspausdinti didelius kiekius spaudos gaminių, pavyzdžiui, knygas, laikraščius, žurnalus, plakatus, lankstinukus, skrajutes, kalendorius ir kt. Įdomu, jog šis spaudos metodas menkai pakitęs yra plačiai naudojamas iki pat šių dienų.

Kalbant apie Lietuvą, čia kone visose spaustuvėse iki pat XIX amžiaus antrosios pusė buvo naudoti J. Gutenbergo tipo spaudos presai, o ofsetinės spaudos mašinos pasirodė tik pasibaigus Antrajam Pasauliniam karui.

Skaitmeninės spaudos amžius

Ilgainiui rinkoje pradėjo rastis vis daugiau naujų spaudos metodų, tokių kaip rašalinė spauda, lazerinė spauda ir kt. Visgi, šiandien vienu moderniausių ir populiariausių spaudos metodų yra laikoma skaitmeninė spauda. Pagrindiniai šios 1991 metais ištobulintos technologijos privalumai – greita, kokybiška ir santykinai pigi įvairiaformatė spauda. Skaitmeninės spaudos dėka galima atspausdinti tiek smulkius spaudos gaminius, tokius kaip skrajutės, plakatai, lankstinukai, atvirutės, kvietimai, vizitinės kortelės, lipdukai, tiek plačiaformatę spaudą, pavyzdžiui, tentus ar kitus didelio formato reklaminius arba informacinius gaminius. Taip pat, kitaip nei naudojant ofsetinę spaudą, skaitmeninės spaudos technologija leidžia spausdinti gaminius tiek dideliu, tiek mažu tiražu.

Aukščiausios kokybės spauda – FINGERPRINT spaustuvė Kaune

Ieškote įmonės teikiančios kokybiškas spaudos paslaugas? FINGERPRINT spaustuvė – savo srities profesionalai, su kuriais susisieksite itin greitai! Pasitelkę vienus pažangiausių rinkoje spausdinimo įrenginių įgyvendinsime visus jūsų spaudos norus.

Na, o esant poreikiui visus spausdintinės reklamos sprendimus galime įgyvendinti už jus – nuo reklaminio projekto maketavimo iki jo spausdinimo.

Susisiekite ČIA nurodytais mūsų kontaktais arba atvykite į mūsų biurą adresu Butrimonių g. 9, Kaunas.

Daugiau naujienų rasite mūsų FACEBOOK paskyroje.